czwartek

Wystąpienie, wykluczenie ze spółdzielni

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

WYSTĄPIENIE ZE SPÓŁDZIELNI ZA WYPOWIEDZENIEM, WYKLUCZENIE CZŁONKA, OBOWIĄZKI SPÓŁDZIELNI ZWIĄZANE Z USTANIEM CZŁONKOSTWA

Wystąpienie członka

Członek spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie powinno być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Termin i okres wypowiedzenia = określa statut. Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia (art. 22 pr.sp.). Członek nie ma obowiązku uzasadnienia oświadczenia woli o wypowiedzeniu. Po upływie statutowego okresu wypowiedzenia stosunek członkostwa ulega rozwiązaniu.

Wykluczenie członka

Wykluczenie członka ze spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy z jego winy umyślnej lub z powodu rażącego niedbalstwa dalsze pozostawanie w spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu spółdzielni lub dobrymi obyczajami. Statut powinien określać bliżej przyczyny wykluczenia.

Taką przyczyną w spółdzielni mieszkaniowej jest np. zwłoka w wnoszeniu stosownych opłat przez dłuższy okres mimo wezwań ze strony spółdzielni, uporczywe i rażące zakłócanie porządku domowego, w spółdzielni pracy odmowa ze strony członka nawiązania spółdzielczej umowy o pracę.

Wykreślenie członka

Członek nie wykonujący obowiązków statutowych z przyczyn przez niego nie zawinionych może być pozbawiony członkostwa przez wykreślenie z rejestru członków spółdzielni (art. 24 § 2 pr. sp.). Statut powinien określać bliżej przyczyny wykreślenia.

Do przyczyn tych można zaliczyć np. długotrwałą chorobę, utrata pełnej zdolności do czynności prawnych.

Wykluczenia albo wykreślenia może dokonać w drodze uchwały, stosownie do postanowień statutu, RN albo walne zgromadzenie.

1) Organ podejmujący uchwałę o wykluczeniu albo wykreśleniu ma obowiązek wysłuchać wyjaśnień zainteresowanego członka spółdzielni.

2) Organ który podjął uchwałę o wykluczenie albo wykreślenie ma obowiązek doręczenia członkowi zawiadomienia o wykluczeniu albo wykreśleniu wraz z uzasadnieniem w terminie dwóch tygodni od dnia jej podjęcia. Uzasadnienie powinno zawierać motywy, którymi kierował się organ uznając, że zachowanie członka wyczerpuje przesłanki wykluczenia albo wykreślenia określone w statucie. Zawiadomienie zwrócone z powodu nie zgłoszenia przez członka zmiany adresu ma moc prawna doręczenia.

Jeżeli statut przewiduje właściwość RN, wówczas wykluczony lub wykreślony członek ma prawo odwołać się od jej uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu do walnego zgromadzenia oraz być obecny na jego obradach przy rozpatrywaniu tego odwołania i je popierać. Do wniesienia odwołania i jego rozpatrzenia stosuje się postanowienia statutu o postępowaniu wewnątrzspółdzielczym. Jeżeli statut nie przewiduje postępowania wewnątrzspółdzielczego termin do wniesienia odwołania, o którym mowa, wynosi miesiąc od dnia doręczenia zawiadomienia o wykluczeniu albo wykreśleniu wraz z uzasadnieniem Odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym walnym, nie później jednak niż w ciągu 12 miesięcy od dnia wniesienia odwołania. O terminie walnego zgromadzenia odwołujący się powinien być zawiadomiony pod wskazanym przez niego w odwołaniu adresem, co najmniej na trzy tygodnie przed tym terminem.

Jeżeli statut zastrzega podjęcie uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu członka dla Walnego Zgromadzenia, to nie ma możliwości odwołania się do innego organu spółdzielni. W takim przypadku pozostaje tylko droga sądowa.

Wykluczenie lub wykreślenie staje się skuteczne z chwilą:

  1. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały RN, chyba że członek przed upływem terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia,
  2. bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały RN, jeżeli termin ten jest dłuższy od terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady,
  3. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu walnego zgromadzenia,
  4. prawomocnego oddalenia przez sad powództwa o uchylenie uchwały RN albo walnego zgromadzenia.

Skutki utraty członkostwa

Udział byłego członka wypłaca się na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok, w którym członek przestał należeć do spółdzielni. Sposób i terminy wypłaty określa statut. Byłemu członkowi nie przysługuje prawo do funduszu zasobowego oraz do innego majątku spółdzielni w okresie jej działalności.

Prawo do rozporządzania roszczeniami

Członek może rozporządzać swoimi roszczeniami do spółdzielni o wypłatę udziałów oraz o zwrot wkładów lub o wypłatę ich równowartości ze skutecznością od dnia, w którym roszczenia te stały się wymagalne. Wierzyciel członka może uzyskać zaspokojenie z jego udziałów dopiero z chwilą ustania członkostwa.

Jeżeli egzekucja z innego majątku członka okaże się bezskuteczna, a przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzyciel członka może skierować egzekucję do wniesionych przez członka wkładów. W takim wypadku roszczenie członka o zwrot wkładów lub ich równowartości staje się wymagalne po upływie sześciu miesięcy od dnia zajęcia wkładów, chyba że wymagalność tego roszczenia nastąpiła wcześniej na podstawie innych przepisów.

W razie zajęcia przez wierzyciela członka wkładów stanowiących środki produkcji, spółdzielni służy prawo pierwszeństwa ich nabycia w postępowaniu egzekucyjnym. Wierzytelności spółdzielni do członka z tytułu wpłat na udziały nie podlegają zajęciu na rzecz wierzycieli spółdzielni.

Przedawnienie roszczeń

Roszczenia o wypłatę udziałów, udziału w nadwyżce bilansowej oraz z tytułu zwrotu wkładów albo ich równowartości pieniężnej ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat. Termin powyższy nie ma zastosowania do roszczeń o zwrot nieruchomości.

Rejestr członków

Zarząd spółdzielni jest zobowiązany prowadzić rejestr członków zawierający ich imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania (w odniesieniu do członków będących osobami prawnymi - ich nazwę i siedzibę), wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów, wysokość wniesionych wkładów, ich rodzaj, jeżeli są to wkłady niepieniężne, zmiany tych danych, datę przyjęcia w poczet członków, datę wypowiedzenia członkostwa i jego ustania, a także inne dane przewidziane w statucie. Członek spółdzielni, jego małżonek i wierzyciel członka lub spółdzielni ma prawo przeglądać rejestr.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl