czwartek

Członkostwo spółdzielni

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

CZŁONKOSTWO SPÓŁDZIELNI (NABYCIE CZŁONKOSTWA, WNIESIENIE WPISOWEGO ORAZ UDZIAŁÓW)

Członkostwo w spółdzielni
oparte jest na zasadzie dobrowolności czyli swobodnego oświadczenia woli zainteresowanej osoby fizycznej lub prawnej. Jest prawem o charakterze osobistym, niemajątkowym i niezbywalnym.

Liczba założycieli spółdzielni:

  • min. 10 osób fizycznych, lub
  • min. 3 osoby prawne,
  • min. 5 osób fizycznych (w spółdzielniach produkcji rolnej).

Członkiem spółdzielni może być każda osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych (wyjątek: statut może dopuścić członkostwo osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych lub nie mających tej zdolności. Osoby takie nie mogą być członkami organów spółdzielni. W walnym zgromadzeniu biorą one udział przez swoich przedstawicieli ustawowych.

Członkami spółdzielni mogą być również osoby prawne, o ile statut nie stanowi inaczej (art. 15 § 4). Spółdzielnia, której członkami w myśl statutu są wyłącznie osoby prawne, musi liczyć co najmniej trzech członków (art. 15 § 5).

Spółka cywilna jako nie mająca osobowości prawnej nie może być członkiem spółdzielni (orz. SN z dnia 29.04.1998 r., III CZP 7/98).

Sposoby nabycia członkostwa :

  1. pierwotneZałożyciele spółdzielni, którzy podpisali statut, stają się członkami spółdzielni z chwilą jej zarejestrowania,
  2. wtórnePrzystępujący do spółdzielni po jej zarejestrowaniu stają się członkami spółdzielni z chwilą przyjęcia ich przez spółdzielnię,

Przyjęcie powinno być stwierdzone na deklaracji podpisem 2 członków zarządu lub osób do tego przez zarząd upoważnionych z podaniem daty uchwały o przyjęciu. Obowiązuje to również przy zmianie danych dotyczących zadeklarowanych udziałów lub wkładów (art. 17 § 2.)

Jeżeli statut nie stanowi inaczej, uchwała w spr. przyjęcia powinna być podjęta w ciągu 1 miesiąca od złożenia deklaracji. O uchwale o przyjęciu w poczet członków oraz o uchwale odmawiającej przyjęcia zainteresowany powinien być zawiadomiony pisemnie w ciągu dwóch tygodni od dnia jej powzięcia. Zawiadomienie o odmowie przyjęcia powinno zawierać uzasadnienie (art. 17 § 3).

Statut spółdzielni powinien wskazywać organ spółdzielni właściwy do przyjmowania członków. Jeżeli organem tym nie jest walne zgromadzenie, statut powinien wskazywać także organ, do którego służy odwołanie od dec. odmawiającej przyjęcia, oraz określać terminy wniesienia i rozpatrzenia tego odwołania (art. 17 § 4).

Uchwały organu spółdzielni o przyjęciu członka nie mogą zastąpić inne fakty i zdarzenia. Pobranie przez spółdzielnię od osoby określonych kwot na wpisowe i udział nie stanowi o powstaniu członkostwa (orz. SN z dnia 23.06.1986 r. I CR 143/86).

Przyjęcie na członka

Warunkiem przyjęcia na członka jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Podpisana przez przystępującego do spółdzielni deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a jeżeli przystępujący jest osobą prawną – jej nazwę i siedzibę, ilość zadeklarowanych udziałów, dane dotyczące wkładów, jeżeli statut ich wnoszenie przewiduje, a także inne dane przewidziane w statucie (art. 16 § 1).

W formie pisemnej deklaruje się także dalsze udziały, jak i wszelkie zmiany danych zawartych w deklaracji (art. 16 § 2).

Obowiązki członka związane z przystąpieniem do spółdzielni

Członek spółdzielni obowiązany jest do wniesienia wpisowego oraz zadeklarowanych udziałów stosownie do postanowień statutu (art. 19 § 1). Członek spółdzielni uczestniczy w pokrywaniu jej strat do wysokości zadeklarowanych udziałów (art. 19 § 2). Członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania (art. 19 § 3).

Art. 5 wymaga, by statut określał terminy wnoszenia oraz skutki niewniesienia udziału; skutkiem takim może być np. kara pieniężna, odsetki za zwłokę, a nawet wykluczenie). Jeżeli zadeklarowane udziały nie zostaną w pełni pokryte wymagalnymi wpłatami pieniężnymi, wówczas spółdzielnia ma roszczenie do swego członka o uzupełnienie brakującej wpłaty wraz z odsetkami za zwłokę, które może dochodzić na drodze sądowej. Spółdzielnia może również zaliczyć na poczet niepełnych udziałów kwoty przypadające członkowi z tytułu podziału nadwyżki bilansowej.

Członek spółdzielni obowiązany jest zadeklarować 1 udział, jeżeli statut nie zobowiązuje do zadeklarowania większej ilości (art. 20 § 1). Statut może przewidywać wnoszenie przez członków wkładów na własność spółdzielni lub do korzystania z nich przez spółdzielnię na podstawie innego stosunku prawnego. W tym wypadku statut powinien określać charakter i zakres przysługującego spółdzielni prawa do wkładów, wysokość wkładów oraz ich rodzaj, jeżeli są to wkłady niepieniężne, terminy ich wnoszenia, zasady wyceny i zwrotu w wypadku likwidacji spółdzielni, wystąpienia członka lub ustania członkostwa z innych przyczyn, a także w innych wypadkach przewidzianych w statucie (art. 20 § 1).

Członek spółdzielni nie może przed ustaniem członkostwa żądać zwrotu wpłat dokonanych na udziały (nie dotyczy to jednak wpłat przekraczających ilość udziałów, których zadeklarowania wymaga statut obowiązujący w chwili żądania zwrotu). Zwrot tych wpłat nie może nastąpić przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok, w którym członek wystąpił z żądaniem oraz w wypadku, gdy jego udziały zostały przeznaczone na pokrycie strat spółdzielni (art. 19 § 2 pr. sp.). Sposób i termin zwrotu określa statut (art. 21).

Roszczenie członka o oddanie mu nadpłaconych udziałów staje się wymagalne tylko wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

  1. walne zgromadzenie zatwierdzi sprawozdanie finansowe za rok, w którym członek wystąpił z żądaniem,
  2. jego udziały nie będą przeznaczone na pokrycie strat spółdzielni,
  3. upłynie termin zwrotu określony w statucie.

    Jeżeli spółdzielnia nie spełni tego świadczenia w terminie określonym przez statut, wówczas popada w zwłokę, zaś członek może żądać odsetek za okres opóźnienia (art. 481 § 1 kc).

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl