czwartek

Organy spółdzielni

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

ORGANY SPÓŁDZIELNI, ICH POWOŁYWANIE, PODSTAWOWY ZAKRES KOMPETENCJI I ODPOWIEDZIALNOŚCI

Organami spółdzielni są:

  1. walne zgromadzenie,
  2. RN,
  3. zarząd,
  4. zebrania grup członkowskich w spółdzielniach, w których walne zgromadzenie jest zastąpione przez zebranie przedstawicieli.

    Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni.  Walne zgromadzenie zwołuje zarząd przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Zarząd zwołuje walne zgromadzenie także na żądanie:

  5. rady,
  6. przynajmniej jednej dziesiątej, nie mniej jednak niż trzech członków, jeżeli uprawnienia tego nie zastrzeżono w statucie dla większej liczby członków.

    W spółdzielniach, w których walne zgromadzenie jest zastąpione przez zebranie przedstawicieli, zarząd zwołuje je także na żądanie:

  7. 1/3 przedstawicieli na zebranie przedstawicieli,
  8. zebrań grup członkowskich obejmujących co najmniej 1/5 ogólnej liczby członków spółdzielni.

    Żądanie zwołania walnego zgromadzenia powinno być złożone pisemnie z podaniem celu jego zwołania.

    Zakres kompetencji

    Do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia należy:

  9. uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej,
  10. rozpatrywanie sprawozdań rady, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków spółdzielni, rady lub zarządu w tych sprawach i udzielanie absolutorium członkom zarządu,
  11. rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie,
  12. podejmowanie uchwał w spr. podziału nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) lub sposobu pokrycia strat,
  13. podejmowanie uchwał w spr. zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej,
  14. podejmowanie uchwał w spr. przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich,
  15. oznaczanie najwyższej sumy zobowiązań jaką spółdzielnia może zaciągnąć,
  16. podejmowanie uchwał w spr. połączenia się spółdzielni, podziału spółdzielni oraz likwidacji spółdzielni,
  17. rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał rady,
  18. uchwalanie zmian statutu,
  19. podejmowanie uchwał w spr. przystąpienia lub wystąpienia spółdzielni ze związku oraz upoważnienie zarządu do podejmowania działań w tym zakresie,
  20. wybór delegatów na zjazd związku, w którym spółdzielnia jest zrzeszona.

    Statut może zastrzec do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia podejmowanie uchwał również w innych sprawach.

    Członek może brać udział w walnym zgromadzeniu tylko osobiście, chyba że ustawa stanowi inaczej. Osoby prawne będące członkami spółdzielni biorą udział w walnym zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.

    Każdy członek ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów     

    Statut spółdzielni, której członkami mogą być wyłącznie osoby prawne, może określać inną zasadę ustalania liczby głosów przysługujących członkom.

    Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, chyba że ustawa lub statut stanowią inaczej. Z obrad walnego zgromadzenia sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez przewodniczącego walnego zgromadzenia oraz przez inne osoby wskazane w statucie.

    Rada Nadzorcza:

    Sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością spółdzielni. Rada składa się co najmniej z trzech członków wybranych stosownie do postanowień statutu przez walne zgromadzenie, zebranie przedstawicieli lub zebrania grup członkowskich.

    Do Rady mogą być wybierani wyłącznie członkowie Spółdzielni, ewentualnie w przypadku osoby prawnej – wskazana przez nią osoba fizyczna nie będąca członkiem spółdzielni.

    Kadencję Rady określa statut Spółdzielni, w przypadku spółdzielni mieszkaniowych jednak nie dłużej niż 3 lata.

    Do zakresu działania rady należy:

  21. uchwalanie planów gospodarczych i programów działalności społecznej i kulturalnej,
  22. nadzór i kontrola działalności spółdzielni poprzez:
  23. badanie okresowych sprawozdań oraz sprawozdań finansowych,
  24. dokonywanie okresowych ocen wykonania przez spółdzielnię jej zadań gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania przez spółdzielnię praw jej członków,
  25. przeprowadzanie kontroli nad sposobem załatwiania przez zarząd wniosków organów spółdzielni i jej członków,
  26. podejmowanie uchwał w spr. nabycia i obciążenia nieruchomości oraz nabycia zakładu lub innej jednostki organizacyjnej,
  27. podejmowanie uchwał w spr. przystępowania do organizacji społecznych oraz występowania z nich,
  28. zatwierdzanie struktury organizacyjnej spółdzielni,
  29. rozpatrywanie skarg na działalność zarządu,
  30. składanie walnemu zgromadzeniu sprawozdań zawierających w szczególności wyniki kontroli i ocenę sprawozdań finansowych,
  31. podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między spółdzielnią a członkiem zarządu lub dokonywanych przez spółdzielnię w interesie członka zarządu oraz reprezentowanie spółdzielni przy tych czynnościach; do reprezentowania spółdzielni wystarczy dwóch członków rady przez nią upoważnionych.

    Statut może zastrzec do zakresu działania rady jeszcze inne uprawnienia. Statut może również przekazać do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia podejmowanie uchwał we wszystkich lub niektórych sprawach wymienionych wyżej; w takim wypadku statut może przyjąć dla rady nazwę komisji rewizyjnej.

    Zarząd:

    Zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Podejmowanie dec. nie zastrzeżonych innym organom w ustawie lub statucie należy do zarządu.

    Skład i liczbę członków zarządu określa statut. Statut może przewidywać zarząd jednoosobowy, którym jest prezes, i ustalać wymagania, jakie powinna spełniać osoba wchodząca w skład zarządu lub prezes w zarządzie jednoosobowym.

    Członków zarządu, w tym prezesa i jego zastępców, wybiera i odwołuje, stosownie do postanowień statutu, rada lub walne zgromadzenie.

    Oświadczenia woli za spółdzielnię składają dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i pełnomocnik. W spółdzielniach o zarządzie jednoosobowym, oświadczenie woli mogą składać również dwaj pełnomocnicy.

    Zarząd może udzielić jednemu z członków zarządu lub innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą spółdzielni lub jej wyodrębnionej organizacyjnie i gospodarczo jednostki, a także pełnomocnictwa do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych.

    Statut spółdzielni może uzależnić udzielenie pełnomocnictwa przez zarząd od uprzedniej zgody rady.

    Zebrania grup członkowskich:

    W spółdzielniach, w których walne zgromadzenie zostaje zastąpione przez zebranie przedstawicieli, organami tych spółdzielni są także zebrania grup członkowskich. Zasady podziału członków na grupy członkowskie i zasady działania tych zebrań określa statut.

    Do uprawnień zebrań grup członkowskich należy:

  32. wybieranie i odwoływanie przedstawicieli na zebranie przedstawicieli,
  33. wybieranie i odwoływanie członków rady spółdzielni, jeśli statut tak stanowi,
  34. rozpatrywanie spraw, które mają być przedmiotem obrad najbliższego zebrania przedstawicieli i zgłaszanie swoich wniosków w tych sprawach,
  35. rozpatrywanie okresowych sprawozdań rady i zarządu,
  36. wyrażanie swojej opinii i zgłaszanie do właściwych organów spółdzielni wniosków w sprawach spółdzielni, a zwłaszcza we wspólnych sprawach członków wchodzących w skład zebrania grupy.

    Statut może również określać inne zadania i uprawnienia zebrań grup członkowskich.

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl