czwartek

Łączenie, podział spółdzielni

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Łączenie oraz podział spółdzielni (tryb, konsekwencje, odpowiedzialność za zobowiązania)

A) ŁĄCZENIE SIĘ SPÓŁDZIELNI

Spółdzielnia może połączyć się w każdym czasie z inną spółdzielnią na podstawie uchwał walnych zgromadzeń łączących się spółdzielni podjęta większością 2/3 głosów.

Ustawa przewiduje również możliwość połączenia w trybie przejęcia. Nie ma natomiast mowy o powstaniu nowej spółdzielni z dwóch starych.

Uchwały walnych zgromadzeń o połączeniu powinny zawierać:

  • oznaczenie spółdzielni przejmującej,
  • przyjęcie statutu stanowiącego podstawę dalszej działalności spółdzielni, statut nie może uszczuplać nabytych praw majątkowych członków,
  • datę połączenia, nie musi być to data podjęcia uchwały o połączeniu.

    Podstawę rachunkową połączenia stanowią sprawozdania finansowe łączących się spółdzielni sporządzone na dzień połączenia.

    Konsekwencje połączenia:

    Połączenie oraz wynikające z niego zmiany statutu wywierają skutek od chwili wpisania ich do KRS, z tym zastrzeżeniem, że niezwłocznie po podjęciu uchwał o połączeniu zamiast zarządu i rady spółdzielni przejmowanej działa zarząd i rada spółdzielni przejmującej.

    Obowiązek zgłoszenia ciąży na zarządzie spółdzielni przejmującej. Ponadto, jeżeli uchwały walnych zgromadzeń o połączeniu tak stanowią, po wpisie połączenia do KRS spółdzielnia dokonuje niezwłocznie wyborów rady i zarządu.

    Skutki połączenia:

  1. Członkowie spółdzielni przejmowanej stają się członkami spółdzielni przejmującej,
  2. Majątek spółdzielni przejmowanej przechodzi na rzecz spółdzielni przejmującej,
  3. Organami spółdzielni nowej są organy spółdzielni przejmującej od chwili podjęcia uchwały o połączeniu.

    Odpowiedzialność:

    Wierzyciele i dłużnicy spółdzielni przejmowanej stają się wierzycielami i dłużnikami spółdzielni przejmującej.

    B) PODZIAŁ SPÓŁDZIELNI

    Spółdzielnia może podzielić się na podstawie uchwały walnego zgromadzenia podjętej zwykłą większością głosów w ten sposób, iż z wydzielonej części spółdzielni zostaje utworzona nowa spółdzielnia.

    Uchwała o podziale spółdzielni powinna zawierać:

  4. oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i powstającej w wyniku podziału,
  5. listę członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni,
  6. zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółdzielni i planu podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań,
  7. datę podziału spółdzielni.

    Niezwłocznie po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale spółdzielni zebranie członków przechodzących do powstającej spółdzielni (a jeżeli uchwałę o podziale spółdzielni podjęło zebranie przedstawicieli to zebranie tych przedstawicieli, którzy przechodzą jako członkowie do powstającej spółdzielni) podejmuje następujące czynności:

  8. uchwala statut powstającej spółdzielni; statut ten nie może uszczuplać nabytych praw majątkowych członków,
  9. dokonuje wyboru tych organów spółdzielni, do których wyboru powołane jest, według przyjętego statutu, walne zgromadzenie.

    Podjęcie uchwał w tych sprawach wymaga zwykłej większości głosów.

    Jeżeli liczba członków przechodzących do powstającej spółdzielni jest mniejsza od liczby członków uprawniającej według statutu dotychczasowej spółdzielni do zastąpienia walnego zgromadzenia przez zebranie przedstawicieli, ww. uchwały podejmuje w ciągu miesiąca od dnia podjęcia uchwały o podziale spółdzielni zebranie członków przechodzących do powstającej spółdzielni. Zebranie to zwołuje zarząd dotychczasowej spółdzielni, powiadamiając pisemnie zainteresowanych członków o terminie zebrania i porządku jego obrad.

    Zarząd spółdzielni powstającej jest obowiązany w terminie czternastu dni od dnia jego wyboru wystąpić z wnioskiem o wpisanie spółdzielni do KRS, a zarząd spółdzielni dotychczasowej - z wnioskiem o dokonanie w tym rejestrze wpisu o jej podziale.

    Podstawę rachunkową podziału stanowią sprawozdania finansowe sporządzone na dzień podziału.

    Konsekwencje:

    Na skutek podziału spółdzielni na powstającą spółdzielnię przechodzą z chwilą jej zarejestrowania wynikające z planu podziału składniki majątkowe oraz prawa i zobowiązania. W tym też zakresie wierzyciele i dłużnicy dotychczasowej spółdzielni stają się wierzycielami i dłużnikami powstającej spółdzielni. Jednakże za zobowiązania powstałe przed podziałem spółdzielni spółdzielnia dotychczasowa i nowo powstała odpowiadają solidarnie.

    Członkowie, którzy zgodnie z listą przechodzą do wydzielonej spółdzielni, stają się członkami spółdzielni powstałej w wyniku podziału.

    Wpłaty na udziały wpisywane są członkom spółdzielni w takiej wysokości, jaka wynika z ustalonej w sprawozdaniu finansowym kwoty przejętego przez wydzieloną spółdzielnię funduszu udziałowego.

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl